• Lektor PL
  • Oryginalny (angielski)
Joker (2019)

Joker (2019)

Wyświetleń: 76988

Joker 2019 – cały film online cda

Siła adaptacji filmowych DC Comics nie opierała się tylko – albo przede wszystkim – na świetnych wynikach w box office, a bardziej na ustanawianiu dyskursu dla kina superbohaterskiego oraz na kulturowej istotności. Produkcje te stanowiły papierek lakmusowy oddający barwy danego czasu, jego niepokoje, lęki, charakterystyczne cechy. Todd Phillips dobrze to rozumie. Uznał więc, że skoro w absurdalnym świecie zbliżającym się do „Nowego wspaniałego świataAldousa Huxleya nie ma co robić komedii (bo rzeczywistość jest wystarczająco zabawna dla progresywistów, a wręcz groteskowa), to spróbuje sił z innym gatunkiem, a przy okazji podratuje filmową franczyzę będącą w rozsypce. A trzeba przyznać, że dla Warnera i DC Comics pomoc była i jest nadal potrzebna. Wobec kasowych sukcesów Marvel Cinematic Universe nadal są bezradni, w rozsypce, a ich trudy można przyrównać do starań Syzyfa. Reżyser więc przekonywał, błagał przez rok, aby stworzyć film dla dorosłych, luźno oparty na mitologii Mrocznego Rycerza. Obraz stanowiący zwierciadło dla tego, co tu i teraz. Diagnozę kondycji ludzkiej A.D. 2019.

Tegoroczny zdobywca Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji to doskonałe dzieło kultury remiksu. Hołd wobec kina Martina Scorsese („Taksówkarz”, „Król Komedii”) mieszający sceny rodem z „Powrotu Mrocznego Rycerza” wraz z konwencją „Zabójczego Żartu”. Do tego jest modny i aktualny wobec trendów w branży filmowej. Podobnie jak: „PARASITE”; „FAWORYTA”; „ZŁODZIEJASZKI” posługuje się zakrzywianiem świata przedstawionego, dotykając problemów nierówności klasowej, wzajemnego resentymentu klas i walki o przetrwanie w świecie, w którym pomiędzy prekariuszami a elitą z kapitałem finansowym/kulturowym nie ma żadnej klasy średniej. Tylko „my” nieposiadający nic, żyjący z dnia na dzień, i oni, rada (czasem łaskawych) Panów. W takim bezwzględnym świecie poznajemy Artura Flecka. Jego ideologią jest przeżyć do pierwszego. A rzeczywistość jest dla niego wrogiem. Nikt mu nie chce pomóc. Więcej – biją go, plują mu na plecy, a on nic o tym zazwyczaj nie wie. A nawet mówią mu wprost, że kłamie i manipuluje.

IMDb Rating 9.1
TMDb Rating 9.1

Reżyser

Reżyser

Obsada

komentarz

  • michau11 21 stycznia 2020

    zarejestrowałem się miesiąc temu no i śmiga jak ta lala 😀 kurde, jednak zmiana głównego aktora to była dobra decyzja! 10/10 jak dla mnie 😀 😀 😀

Comments are closed.
×
Udanego seansu!